RAY KURZWEIL: YAPAY ZEKANIN GELECEĞİ

Yapay Zeka bir devrime vesile olacak mı? Özellikle bu işe kafayı takmış, singularity (tekillik) konusunda emin adımlarla ilerlediğimize inanan Ray Kurzweil için devrim çoktan başladı bile. Yine de sosyal varlığımızı ve gelecek teknolojileri düşünürsek, ciddi bir dönüşümün eşiğinde olduğumuz da kaçınılmaz.

Gerçek şu ki, içinde yaşadığımız çevre algımızı belirliyor. Bu yüzden belli kültürler teknolojiye hızla adapte olurken, bazıları da uzak durmayı tercih ediyor. Yine de, kimi teknolojiler var ki, rededilemez biçimde hayatımıza yayılırken, kültürün akış yönününü, içinde bulunduğumuz çevreyi ve insan iletişimini kökünden değiştirmeyi başarıyor. Yapay zekanın gelişimi de benzer etkiyi yaratabilir desek de, henüz ne kadar hazırlıklı olduğumuz belirsiz.

Kurzweil de, “yapay zeka bize yeni bir düşünme şeklini getirdiğinde, eskisini ne kadar terkedebileceğiz ya da edebilecek miyiz” sorusunu tüm sene boyunca kurduğu Tekillik Üniversitesi’nde tartışmaya açtı. Cevaplar Kurzweil’in dilinden biraz da olsa ortaya çıkmaya başladı mı?

Merak eden kendinden dinlesin, anlayanlar da anlamayanlara anlatsın.