NURTOPU GİBİ YAPAY ZEKA

Yapay zeka sistemlerini çok uzundur teste tabi tutuyoruz. Satranç oynatıyoruz, dünya birincisini yenmesine seviniyoruz falan. Şimdi de sıra insan zekasını ölçmekte kullandığımız IQ testine tabi tutmaya gelmişti.

Illinois Üniversitesi’nde yapılan teste göre en yetenekli yapay zekanın ortalam zekası 4 yaşında bir çocuğunkine eş değer. IQ testleri, insan zekasını ölçme üzerine kurulu bir test yapısı, ve tabi ki bazı sorularda bilgisayarlar bizden kat kat daha hızlı ama iş çevreyi algılama ve değerlendirmeye geldiğinde bu zeka yetersiz kalabiliyor ve hala bir bilinç geliştirmekten uzak olduğunu net ortaya çıkarıyor.

MIT’nin 1990’larda oluşturduğu AI makinesi ConceptNet, ilk test edilen sistemlerden. Onda da benzer sonuçlar ortaya çıkmış; dilbilgisi ve benzerlik testlerinde aşırı yüksek skorlar, nedensellik ve anlamlandırmada beceriksizlikler.

Yine de son zamanlarda gelişen ve özellikle dil işleme konusunda uzmanlaşan yapay zekalar, görmeye başlayan neural network’ler düşünülürse, bu 4 yaşındaki çocuğun hızlı büyümesi yüksek ihtimal.