KANSERİ KAPATALIM BEYLER

Amerikalı araştırmacılar kanser tedavisini bulmaya epey yaklaştılar.

Nature Cell Biology’de yayınlanan çalışmaya göre kanserli hücreleri kapatmanın yolu, bir tür kırmızı ışık görevi gören miRNA adı verilen küçük bir molekülde gizli. Bu küçük ama insanlık için büyük molekülün asıl fonksiyonu bir tür protein olan PLEKHA7’yi aktive ederek hücre bölünmesini durdurma mesajı taşıması.

Doktorları en çok zorlayacak şey, kanserli hücrenin işaretlenmesi aşaması. Yapılan çalışmaya göre hücreler birbirine dokunduğunda arayollar inşa ediyorlar ve bu da miRNA’nın hücre bölünmesi sırasında kapanmasına neden oluyor. Ama yapay olarak kırmızı trafik ışığı molekülü tümörlere enjekte edildiğinde, bilimciler hücreyi yeterince PLEKHA7 ile besleyerek hücre bölünmesini durdurabiliyorlar. Ciddi bir gelişme olsa da kliniklerde bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasına daha çok zaman var.

İngiltere’deki Kanser Araştırmaları’ndan Henry Scowcroft’un The Telegraph’ta söylediğinde göre ise; “Kansere karşı yürütülen çalışmalarda anahtar konseptleri anlamak süreci cesaretlendirmek için de çok kritik.”