HER FUTURİSTİN KİTAPLIĞINDA BULUNMASI GEREKENLER

Bir futuristin kitaplığında mutlaka bulunması gereken kitaplar listesini Serious Wonder derlemiş.

1. BRAVE NEW WORLD – ALDOUS HUXLEY

Aldous Huxley karanlık gelecek ütopyasını düzene hizmet eden anestezi altındaki pasif insanlar üzerinden kuruyor. Günümüz dünyasına dokunan, provokatif, eğlenceli, tatminkar bir kitap.

2. THE HOLOGRAPHIC UNIVERSE – MICHAEL TALBOT
Gerçeklik hakkında yeni bir teoriyi ortaya atarken, zihin, beynin ve bedenin çözülmemiş bilmecelerine ve evrenin gerçek doğasını anlamaya çalışıyor. Supernature’ın yazarı Lyall Watson onun için “Talbo, akıl ve madde ya da bizimle kosmos arasındaki yapay boşluğa bir köprü kurmaya yardımcı oluyor.

3. WHAT TECHNOLOGY WANTS – KEVIN KELLY
Bugünkü tartışmala teknolojinin aslında biyolojik evrimin bir parçası olup olmadığı yönünde. Vizyoner ve optimistik bu kitap, teknolojinin yakın zamanda hayatımıza nasıl daha fazla anlam katacağını anlatıyor ve geleceği merak edenler için iyi bir rehber görevi görüyor.

4. INFINITE PROGRESS – BYRON REESE
Bir hikaye anlatıcısı gibi Reese de, tarih, teknoloji ve sosyolojiyi heyecan verici bir dille anlatıyor. Genetikten, nanoteknolojiye teknolojik devrimlerin insanlık tarihini nasıl etkilediğini ve dünyanın sosyal fabrika ayarlarının değişimini, insan haklarını ve ömrümüzün uzamasının sonuçlarını değerlendiriyor.

5. GOD’S DEBRIS – SCOTT ADAMS
Herşeyi bilen çok yaşlı bir adamla tanıştığınızı hayal edin. Kuantum fiziğinden, evrime, Tanrı’dan, yerçekimine, ışık fenomenlerinden göreceliğe birçok konuyu basit bir dille anlatan bu bilge adam, tüm parçaların nasıl birbirine oturduğunu da gösteriyor. Bir anda herşeyi anlamak nasıl bir his olabilir? Büyük cevabı belki bulamayabilirsiniz, ama God’s Debris de, gerçeklik hakkındaki en heyecan verici vizyonu yakalayabilirsiniz. Bir anlamda düşünce deneyi gibi: Yaşlı adamın gerçekliği anlatırken nerede yanlış olduğunu bulmaya çalışacaksınız.

6. BOLD – PETER DIAMANDIS & STEVEN KOTLER
New York Times’ın en çok satan kitabı Abundance’tan sonra Bold, daha antipatik bir kitle topladı. Bold, radikal olduğu kadar, gelişen teknolojileri nasıl kullanabilceğimize, kalabalıklar tarafından kullanılan araçlara kadar milyarlar üzerindeki pozitif etkileri anlatıyor. Gelişen teknolojileri kullanmak isteyen bir girişimci için bir tür manifesto ya da kullanma klavuzu gibi.

7. ABUNDANCE BY PETER DIAMANDIS & STEVEN KOTLER
Bir gün gezegendeki her kadın, erkek ve çocuğun ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale geleceğiz. Teknoloji girişimcisi ve pesimizim antidotu Peter H. Diamandis ve ödüllü bilim yazarı Steven Kotler, yakın gelecek terminolojisini ve milyarlarca insanın hayatlarını daha iyi yaşamaları için gerekli 3 güçlü etkiyi anlatıyorlar.

8. REGENESIS – GEORGE CHURCH & ED REGIS
Harvard’lı biyolog George Church ve bilim yazarı Ed Regis’in kitabı, sentetik biyoloji üzerine araştırıyor. Yaşayan organizmaların genomları etkilemesi, yeni türlerin ve organizmaların yaratılması üzerine düşüncelere sürüklüyor. Aklı hızlandırmak, hafızayı arttırmak, hatta ömrü uzatmak üzerine önemli tartışma konuları açılıyor. Özellikle biyoloji alanında, gelecekte hayatın nasıl dönüşebileceğine dair iyi bir rehber niteliğinde.

9. THE SINGULARITY IS NEAR – RAY KURZWEIL
Son 30 senedir, Ray Kurzweil en çok saygı gören provokatif ve aynı zamanda geleceğin teknoloji öngörülerini sağlam tutturan bir futurist. Tabi bir yandan da Google’ın mühendislik bölümünün başında olması, bu teknolojileri iteklemesini de sağlıyor. Geleceğin ruhsal makineler üzerine kurulu olacağını ve yapay zekaların insan zekasının ötesine geçebilecekleri üzerine derin bir inanışı var. Peki bu süreçte insan nasıl bir noktaya gelecek, beyinlerimizin hızı ve kapasitesi etilenecek mi? Hepsi ve daha fazlası, Singularity is Near’da!

10. THE FUTURE OF BUSINESS EDITED – ROHIT TALWAR
İnsanlık, sosyal meseleler, biyoloji, fizik derken, insanın değer üretme ve bunun üzerine kurulu iş hayatı üzerine çok fazla yazılıp çizilmemişti. Ekonomik ve politik atlamalar, bilim ve teknolojideki yeni stratejiler ve tüketim dünyasının evrimi bu kitabın nirengi noktası. 3D baskı sistemleri, alternatif enerji kaynakları, hükümetin yeniden keşfedilmesi, yeni iş modelleri, yapay zeka ve Start Trek ekonomisinin potansiyel yükselişi! O la la!