AUROVILLE: 40 YILDIR SÜREN FUTURİST KOMÜN

“Auroville her ülkenin kadın ve erkeklerinin artan bir uyum ve barış içinde yaşadıkları evrensel bir kasaba olmalıdır; tüm inançların, politikanın ve ulusların da ötesinde. Auroville’in temel amacı insan birliğini gerçekleştirmektir.”

Mirra Alfassa

Auroville (Şafak Şehri), 1968 yılında Mirra Alfassa ve mimar Roger Anger tarafından kurulan, Hindistan’ın Viluppuram bölgesindeki deneysel komün kasaba. “Anne” olarak anılan Mirra Alfassa, Hinli, şair, yazar, yogi, guru Sri Aurobindo‘nun takipçilerindendi ve erkeğin geçiş sürecinde olan bir varlık olduğuna inanırlardı. İyi niyetli ve istekli insanların daha iyi bir dünya için bu evrensel kasabada bir araya gelmelerinin geleceği etkileyeceğini düşünmüşler. Bir tür Hint Rönesası’nın da öncüsü oldu. 1966  yılında Hint Hükümeti’nin izni ve UNESCO’nun desteğiyle kuruldu ve 40’ı aşkın süredir de devam ediyor.

Bölgede 4 kural geçerli:

1. Auroville yalnızca insanlığa aittir, kimsenin malı değildir. Auroville’de yaşamak isteyen Yüce Bilinç’in kulu olmaya istekli olmalıdır.

2. Bitmeyen eğitim, sabit ilerleme ve hiç yaşlanmayan gençliğin olduğu bir yer olacaktır.

3. Auroville geçmiş ve gelecek arasında köprü olmayı ister. Bütün keşiflerin avantajlarını kullanarak, Auroville geleceği gerçekleştirir.

4. İnsan Birliği’nin cisimlenmiş hali için madde ve ruh araştırma merkezi olacaktır.

Detaylı data için: http://www.auroville.org/